Malí

Jana a David jsou lidmi, kteří mají rádi design, ocení dobrou architekturu, jídlo a zároveň nepohrdnou pravým táborákem a dobrodružstvím v přírodě. Nahlédněte spolu s námi do sauny s velkým prosklením, která stojí na samotě, nedaleko Újezdu u Valašských Klobouk.

Jáji, působíš v oboru práva a soudnictví. Kde vznikla tvá láska k designu a architektuře?

Nejsem si jistá, zda bych to nazvala přímo láskou, ale nějaká estetika veřejného prostoru a obecně světa kolem nás mě zajímá od dětství. Mezi mé nejranější vzpomínky patří tátovo tradiční naříkání na nejednotnost domovních fasád a přemíra reklamních cedulí kolem cesty, když jsme po dovolené přejeli hranice zpět do Česka. Během mého studijního pobytu v Norsku mě oslovil tamější minimalismus a strohost v architektuře, nicméně určitému opravdovému cítění pro design a estetiku mě naučil až David. Nejen díky jeho videím ale i celkovému pohledu na svět.
What a Hut, wah, dřevěná finská sauna v přírodě.
What a Hut, wah, dřevostavba Hutka, plně vybavená kuchyň a jídelní stůl.
What a Hut, wah, dřevěná chata Hutka je vyrobena z CLT panelů.

Davide, už léta se díváš na svůj svět přes kameru a zachycuješ nevšední momenty pro své klienty. Jak ses dostal k tomuto řemeslu?

Moje cesta vedla přes fotografii, ke které se moc rád zase vracím, jen na bázi volné tvorby. Fotka a práce se světlem je základ pro celou filmovou tvorbu, které se věnuji. Měl jsem taky štěstí na lidi, díky kterým jsem se dostal ke světovým firmám z oblasti produktového designu s přesahem do architektury. Nemalý vliv má také ale určitě moje rodinná větev, kdy minimálně 2 generace zpět, včetně mých rodičů a sestry, pracují nebo podnikají ve stavebnictví.

Místo nedaleko Újezdu, na kterém stojí Bebech a sauna je pro vaši rodinu výjimečné. Máte tam rodinnou chatu, která je od nové chaty oddělena velkým sadem, o který se kdysi staral Davidův děda. Myslíte si, že si toto místo zamilují návštěvníci?

J: Myslím, že to místo má opravdu své genius loci a může každému, kdo tam bude spát, saunovat se, pracovat či odpočívat, nabídnout to, co právě potřebuje. Pro mě má místo ještě i osobní kouzlo v tom, že jsme tam měli s Davidem svatbu.

D: Člověk je opravdu ze všech stran obklopen lesem. Díky tomu se cítí být v soukromí, a navíc má moc hezký výhled na okolní kopce. Pro mě samotného má ještě přidanou hodnotu ve zmíněné rodinné hierarchii, kdy si zpětně pamatuji, jak jsem zde s dědou přišel úplně poprvé do neutěšeného, zarostlého pralesa, což se s dnešní podobou udržovaného sadu nedá srovnat.
What a Hut, wah, dřevěná finská sauna v přírodě.

Sauna s velkým prosklením zapadla do vašeho ovocného sadu. A to doslova – proč jste vybrali právě toto místo?

J: Od začátku bylo naším záměrem “vytěžit” krásu místa, na kterém něco tvoříme. Proto jsme chtěli stavby, které co nejlépe splynou s okolím a budou jej co nejméně narušovat. Z toho důvodu jsme zvolili jak na Bebechu, tak sauně velká okna, díky kterým se člověk může cítit co nejvíce součástí okolní přírody. Současně vnímáme, že saunování je něco rituálního, možná osobního, proto sauna stojí jako solitér pod hruškou v sadu a obě stavby tak fungují nezávisle na sobě.

Co mohou v jeho okolí navštívit a jak se má místo ještě přeměňovat?

D: Bebech má velkou výhodu v tom, že se nachází na hranici několika mikroregionů a chráněných krajinných oblastí, které jsou typické svou zvlněnou krajinou a kulturním vyžitím. Je to tedy skvělý výchozí bod pro výlety, ať už se vydáte na jakoukoli světovou stranu. Můžou to být třeba nedaleké Lázně Luhačovice a jejich typická architektura, doslova za lesem se pak nachází lyžařský vlek či vesnice Vlachovice s plno zajímavými a podnikavými lidmi, za dalším kopcem jsou zase Vizovice s jejich letními festivaly. Nemůžu zapomenout na skvělé turistické a značené cyklotrasy různých obtížností, ale také na postupně se realizující projekt vodního díla Vlachovice, kdy bychom se mohli za několik let dočkat velké nádrže v údolí mezi Bebechem a rozhlednou Vysoké Pole.
What a Hut, wah, interiér dřevěné chaty hutka, spaní pro 2 až 4 osoby a kout ke čtení.
What a Hut, wah, interiér dřevěné chaty hutka, manželská postel a výhled do přírody.
What a Hut, wah, dřevěná chata Hutka v přírodě. Kuchyně, jedálenský kout a kamna na dřevo.
What a Hut, wah, Hutka je dřevostavba z CLT panelů, poskytne vám odpočinek v přírodě.
sipka
sipka

Vybrali jste si kamna na dřevo, máte rádi celý rituál, který se pojí k rozkládání ohně, nebo to mělo jiný důvod?

J: Určitě. Rituál zakládání a udržování ohně v kamnech je něco, o co nechceme saunéry ochudit. Zároveň máme pocit, že k místu prostě patří.

D: Asi bych si na tomto místě ani jinou variantu kamen nedovedl představit. Navíc mám pocit, že rozdělání ohně a trpělivost pro vyhřátí sauny na požadovanou teplotu jde ruku v ruce s celým rituálem.

Společně jsme se bavili úplně na začátku, že saunu dokončíme do zelené barvy, na konec jste se rozhodli pro přírodní. Proč?

J: Souvisí to s předchozí odpovědí. Rozhodli jsme se pro dva solitéry, a proto jsme necítili potřebu sjednotit barvu fasády sauny se zelenou fasádou Bebechu. Ale třeba někdy v budoucnu změníme názor a naše budka se zbarví :)
What a Hut, wah, dřevěná chata Hutka je vyrobena z CLT panelů.

Proč se vlastně rádi saunujete?

J: Vyrostla jsem v saunérské rodině. Benefitům pravidelného saunování jsem ale opravdu propadla až při studiu za polárním kruhem. S naší dcerou se saunuju v domácí sauně mých rodičů od jejích tří měsíců. Kromě zdravotních benefitů, které mi sauna přinese, si do ní momentálně chodím spíš psychicky odpočinout. V sauně dokážu nad věcmi jinak, nově přemýšlet.

Jaký byl váš nejzajímavější saunový zážitek?

D: Svůj asi nejsilnější saunový zážitek jsem zatím zažil ve finském Tampere, kde jsme byli navštívit kamaráda. Byli jsme součástí opravdu velké, možná nejvíce typické sauny v Tampere – Rauhaniemi, která byla po strop naplněná převážně lokály, ochlazovali jsme se ve velké vysekané díře zamrzlého jezera. Došlo mi tam, že je to pro ně něco naprosto přirozeného a místo do hospody si jdou automaticky po práci sednout do sauny. O to víc se těším na naši privátní, dřevem provoněnou kostku.

Kolik osob se vejde do Bebechu a kde a kdy si ho budou moci návštěvníci společně se saunou pronajmout?

D: Bebech bude určen primárně pro dvě dospělé osoby, které chtějí odjet odkaždodenního shonu – byl takto i celý koncipován. Každopádně, nabízí možnost přespání až tří osob nebo třeba páru s malým dítětem, party tří kamarádů, kombinací se meze nekladou:) Právě pilně pracujeme na detailech interiéru tak, aby se zhruba od jara 2025 mohl otevřít k rezervaci veřejnosti. Plánujeme nabízet pronájem chaty v kombinaci se saunou, ale i zvlášť.

A jaký jste měli pocit z naší spolupráce? :-)

D: Spolupráce s WaH vyšla skvěle a vše bylo zprocesováno hrozně rychle. S holkama se dobře komunikuje a jsou ve všem proaktivní. Výhodou byla také naše lokalita, takže sauna cestovala z výroby relativně kousek. Známe se navíc společně už dýl i mimo pracovní prostředí a jejich projektu rekreačních objektů a saun už od začátku moc fandím. I proto to byla od začátku sázka na jistotu.
What a Hut, wah, dřevěná finská sauna v přírodě.

What A News!

Novinky o našich produktech a taky eventech, kde si je můžete vyzkoušet.
Email úspěšně odeslán!
Něco se pokazilo, zkontrolujte si email a zkuste to znovu.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Chtěli byste mít svou oázu klidu?

Můžeme k ní přidat terasu, odpočinkovou místnost či ochlazovací káď. Vše závisí na vašich preferencích.
napište nám
What a Hut, wah, dřevěná finská sauna pro 2 až 4 osoby uprostrěd lesa.
Navrhujeme a realizujeme místa pro vaše bytí.